doctor

Stawianie baniek – wiejska herezja czy ekskluzywny zabieg?

W minionej epoce zabieg polegający na stawianiu baniek był domeną naszych babć. Objawy przeziębienia, grypy, a nawet poważniejsze schorzenia, takie jak zapalenie płuc i oskrzeli – jedyna skuteczna metoda to bańki. Z czasem jednak owa – medycyna alternatywna straciła na popularności. Bez wątpienia przyczyniły się do tego marketingowe – szeroko zakrojone działania koncernów farmaceutycznych. Nowe pokolenia lekarzy również odeszły od tytułowej techniki powątpiewając w jej skuteczność. Dziś zabiegi alternatywne powracają do łask. Akupunktura, masaże w gorących kamieniach, czy rażenie prądem to standard w krajach zachodnich. W Polsce w coraz większej liczbie ekskluzywnych klinik, a nawet w salonach SPA można skorzystać z zabiegu jakim jest stawianie baniek.

Dlaczego warto stawiać bańki?

Wbrew pozorom stawianie baniek nie tylko poprawia naszą kondycję zdrowotną w przypadku przeziębień. W opinii specjalistów profesjonalnie postawione bańki niwelują ból i relaksują nasze ciało. Co ciekawe można je stawiać nawet rocznemu dziecku, ale warto by robił to profesjonalista, bowiem łatwo można poparzyć pacjenta. Tradycja owej metody leczenia przybyła do nas z Dalekiego Wschodu. Tamtejsze ludy stosują po dziś bańki w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenia płuc, oskrzeli, przeziębień, infekcji wirusowych, a nawet reumatyzmu. Udowodniono, iż stawianie baniek odpręża nasze ciało, łagodzi stres oraz poprawia krążenie.

heart

Kwestie techniczne w stawianiu baniek

Istnieją trzy podstawowe rodzaje baniek. Stosowanie każdego wariantu wymaga zachowania nieco innej techniki o czym w sposób ciekawy mówi ekspert – Waldemar Zając :
„Metoda stawiania baniek różni się detalami, a te z kolei uwarunkowane są ich typem. Generalnie chodzi o to, by przy pomocy płomienia wytworzyć próżnię dzięki której bańka przysysa się do skóry pacjenta. Efektywne stawianie baniek wpływa korzystnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W wielu przypadkach pozwala uniknąć stosowania antybiotyków…”
Wyróżniamy następujące warianty baniek:
– bańki klasyczne – zbudowane są ze szkła, stawia się je na gorąco przy zastosowaniu płomienia, w momencie, gdy spirytus obecny wewnątrz bańki wypali się, wówczas ich działanie jest najsilniejsze
– bańki gumowe – jak sama nazwa wskazuje do ich budowy wykorzystano specjalną mieszankę gumy, działanie baniek jest efektywne w momencie, gdy ściśnięta guma rozpręża się, a w efekcie powstaje podciśnienie
– bańki szklane bez użycia ognia – niekonwencjonalna metoda opiewająca w zastosowanie wentyla w konstrukcji, przy użyciu specjalnej pompki pozwala na odsysanie powietrza i wykreowanie próżni, tego typu bańki uważane są za najbardziej bezpieczne. Do kupienia np. na https://www.allecco.pl/banki-bezogniowe-z-pompka-ergonomiczna-12-szt.html
Opinie dotyczące skuteczności stawiania baniek są skrajnie podzielone. Niektórzy specjaliści uważają wręcz ich stosowanie za wiejską herezję. Istnieje także grupa fachowców z dziedziny medycyny, którzy wierzą w alternatywne formy leczenia uwzględniając skuteczność stosowania baniek.