Co to jest borelioza i jakie są sposoby jej wykrycia?

Borelioza to choroba objawiająca się łudząco podobnie do grypy, jednakże przy okazji klasycznych i książkowych objawów występują również odrętwienia kończyn oraz języka, silne bóle stawów, a nawet stany depresyjne. (Przeciwbólowe – lista)Borelioza to choroba inaczej nazywana chorobą Lyme lub krętkownicą kleszczową. Jej przyczyną jest zarażenie się bakteriami Borella burgdorferi występujące pod dwoma postaciami — cyst oraz krętek. Krętki charakteryzują się bardzo dużą ruchliwością i przemieszczeniem, natomiast cysty to bakterie nieruchome w dużej mierze odporne na wszelkiego rodzaju antybiotyki. Do zarażenia Boreliozą dochodzi na skutek kontaktu rany ze śliną i zawartością jelita środkowego zarażonego kleszcza.

Objawy

Do najczęstszych objawów boreliozy należą sztywność karku, nudności oraz wymioty. Innym objawem mogą być problemy z mimiką pacjenta. Chory może mieć problemy z utrzymaniem jej prawidłowej formy lub opadającym kącikiem ust. Dodatkowo chory narażony jest na nadwrażliwość na światło, upośledzenie słuchu, psychozy czy padaczki. Borelioza może być również przyczyną depresji, huśtawek nastroju czy nadmiernej drażliwości. Pozostałymi objawami mogą być zapalenie pęcherza, problemy z miesiączkowaniem i owulacją oraz zaburzenia potencji. (https://www.apteka-rozana.eu/zdrowie-intymne.html)

Diagnostyka

Badania diagnostyczne związane z Boreliozą powinny być wykonane za każdym razem, kiedy pacjent ma kontakt z kleszczem. Jeśli dana choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, szansa na wyleczenie staje się bardzo duża, a niebezpieczeństwo działań nieporządanych boreliozy zmniejsza się. Do testów, które warto wykonać w przypadku ryzyka zarażenia boreliozą należą ELISA, Western Blot oraz PCR.

• ELISA — to metoda wykrywania boreliozy polegająca na pobraniu ukąszonej krwi i zbadanie jej pod kątem obecności przeciwciał. Do wykonania szczegółowej analizy niezbędna jest bakteria krętki boreliozy, która przy obecności przeciwciał łączy się z nimi. Wykonanie badania możliwe jest na NFZ lub prywatnie ponosząc koszt około 60 zł w zależności od kliniki.

• Western Blot — w przypadku tego badania również pobiera się zarażoną krew, jednakże badanie to ma na celu wykrycie konkretnych przeciwciał — IgM oraz IgG, które są charakterystyczne przy występowaniu boreliozy. Niestety na wyniki badania trzeba czekać naprawdę długo, a jego wykonanie nie jest możliwe na NFZ. Koszt prywatnego badania wynosi od 150 do 300 zł i musi być dwukrotnie powtórzone.

• PCR — to badanie zalecane jest od razu po podejrzeniu wystąpienia boreliozy. Metoda ta polega na wykryciu obecności w DNA bakterii odpowiedzialnych za powstanie i wywoływanie boreliozy. Do jego wykonania również niezbędne jest pobranie zarażonej krwi. Czas oczekiwania na wyniki to około jeden tydzień, a koszt badania utrzymuje się w granicach 170 zł.