Ból? Nie musimy go znosić

Ból towarzyszy wielu chorobom i dolegliwościom. Nie ma, co do tego wątpliwości. Jest czymś, co powoduje co najmniej dyksokfort, niekiedy poważne cierpienie. Od wielu lekarzy usłyszymy jednak cos, co nas może zaszokować- mówią wprost, że musi boleć Nic bardziej błędnego. Ból nie musi nam towarzyszyć a obowiązkiem lekarza jest jego leczenie.

Bez względu czy jest to ból, który związany jest z przebytymi zabiegami i wiemy, że z czasem zaniknie, czy ból stały, towarzyszący nam dłużej i związany z chorobą, na którą cierpimy, nie warto dać się zwodzić i wierzyć w to, że leczenie bólu jest niemożliwe. W dzisiejszych czasach medycyna dysponuje wieloma opcjami leczenia bólu. Jego leczenie jest obowiązkiem lekarza i my powinniśmy tego od niego wymagać.

Jeśli nasz ból związany jest z leczeniem operacyjnym, oczywiście musimy mieć świadomość, że zniknie, nie oznacza to jednak, że nie można uśmierzać go w chwili, gdy jest. Odpowiednie środki przeciwbólowe pomogą i pozwolą zdrowieć bez uciążliwego bólu.

W przypadku bólu innego pochodzenia, bólu przewlekłego, związanego z chorobą onkologiczną lub podobnym, niełatwym do leczenia schorzeniem, nie można mieć złudzeń – tabletki przeciwbólowe lub zastrzyki to nie wszystko. W takich sytuacjach warto zgłosić się do poradni leczenia bólu i pozwolić działać lekarzom, którzy znają się na uśmierzaniu bólu. W poradni zostaną wykonane niezbędne badania, lekarz prowadzący wdroży zaś najlepszą w danej sytuacji metodę leczenia bólu. Nie zawsze uda się go pokonać całkowicie, niejednokrotnie jednak, choć minimalne ograniczenie bólu, znacznie poprawi nasz komfort życia.

Z bólem nie trzeba żyć. Nie trzeba się z nim męczyć. Warto mieć tego świadomość i przy leczeniu naszych chorób, nie zapominać, że nie musi boleć. Nie musi boleć u dentysty, po operacji czy z innego powodu. Należy wiedzieć, że może być inaczej i wymagać od lekarzy działań, dzięki którym nasz ból zniknie lub ulegnie znacznemu ograniczeniu.