mgla

Ogrzewaj z głową!

Jesień lada dzień, zima zaraz po niej. Większość osób z wolna rozpoczyna odkurzanie pieców i przygotowuje opał na kolejne kilka miesięcy. Stara zasada mówi o tym, że piec przyjmie wszystko – owszem, ale równie dobrze, możemy powiedzieć, że świnia zje wszystko – pytanie, czy jej to nie zaszkodzi… Wbrew pozorom opał, którego używamy ma zasadnicze znaczenie w kwestii dbania o atmosferę i ochronę środowiska. Warto palić ekonomicznie i z głową, aby powietrze było zdrowe i czyste. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie – czym palić w piecu. Jedno jest pewne – warto to robić z głową.

Idiotyczne zwyczaje.

Wspomniana teoria dotycząca palenia czym popadnie dotyczy większości krajów trzeciego świata. Osoby propagujące taki system ogrzewania najczęściej nie zdają sobie sprawy, że fundują sobie i najbliższym ogromną dawkę trujących substancji, które przenikają do powietrza. Warto podkreślić, że spalanie tworzyw sztucznych daje te same – okropne efekty, co chemikalia z czasów Oświęcimia i drugiej wojny światowej. Naukowo udowodniono, iż spalanie pianek tapicerskich i mebli lakierowanych wydziela do atmosfery dokładnie te same trujące substancje. Różnica polega na skali intensywności – spalanie powyższych produktów stopniowo zabija. Po cichu – w białych rękawiczkach bardzo często powodując raka. Takie działanie należy określić jednoznacznie – idiotyzm. Na szczęście istnieje kilka alternatywnych sposobów, które są ekonomiczne i co ważne – przyjazne środowisku.

kasztan

Ekonomiczna i zdrowa alternatywa.

Jednym ze sposobów skutecznego, ekonomicznego i w miarę przyjaznego spalania jest węgiel kamienny. Jednak w tym przypadku panuje zasada, której warto przestrzegać – im większe bryły, tym lepsze skutki. Oferty handlowe często dotyczą tzw. mułu węglowego, który jest tani, pali się świetnie, ale krótko. Wydziela również znacznie większą liczbę substancji trujących. Kolejnym intrygującym przykładem materiału jest węgiel brunatny. Posiada on gorsze parametry od kamiennego zwłaszcza jeśli chodzi o wilgoć, bowiem węgiel brunatny jest wilgotniejszy o około 25% jednak jest to alternatywa przede wszystkim ekonomiczna. Następnym przykładem jest drewno z tym, że powinno być ono niezaimpregnowane i niemalowane – drewno w naturalnej postaci spala się najlepiej nie zanieczyszczając środowiska. W ostateczności zaleca się także popularny ekogroszek, brykiet drzewny, brykiet ze słomy, ze zbożem i odpadami określonej roślinności – np. orzechów, lub pestek wiśni.

wodospad

Wnioski.

W ostatnich latach nasiliły się kontrole pieców i kotłowni. Dzieje się tak ze względu na coraz większą zawartość smogu. Na terenie naszego kraju policjanci i strażnicy miejscy mają prawo przeprowadzić taką kontrolę w godz. 6.00-22.00, a na terenie firm w ciągu całej doby. Mandat za spalanie przedmiotów zatruwających środowisko może wynieść maksymalnie 500zł. Pozostaje mieć nadzieję, że mandatów będzie jak najmniej, gdyż ludzie palący w piecach sami doskonale powinni wiedzieć, jak tragiczne w skutkach jest spalanie tworzyw zatruwających środowisko, a w efekcie ich własne zdrowie.