Jak ochronić zagrożone gatunki?

Rozwój cywilizacyjny ma wiele zalet, między innymi znacznie ułatwiony kontakt z ludźmi znajdującymi się miliony kilometrów od nas, coraz nowsze technologicznie wynalazki czy łatwiejsze życie. Niestety globalizacja i ucywilizowanie niosą za sobą również wiele wad. Dla wielu gatunków zwierząt świata postęp jest równoznaczny z walką o przetrwanie, ponieważ bardzo wiele rzadkich gatunków, takich jak rysie, niedźwiedzie czy tygrysy, po prostu wymiera. Aby w przyszłości nasze dzieci i wnuki mogły oglądać je nie tylko na zdjęciach, ale również w rzeczywistości, warto już dziś podjąć drobne działania, które umożliwią zwierzętom przetrwanie. Pomoc zagrożonym gatunkom wcale nie musi kosztować, wystarczy tylko trochę zmienić swoje codzienne nawyki lub zrezygnować z niektórych decyzji konsumenckich.

Dbajmy o środowisko

Jedną z ważniejszych i najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla wymierających gatunków jest niezaśmiecanie i dbanie o naturalne miejsca życia danych gatunków. Idąc na grilla nad jezioro warto posprzątać po sobie śmieci, natomiast spacerując po lesie przy okazji można pozbierać to, co pozostawili inni. To samo tyczy się zaśmiecania szlaków górskich czy wycinki leśnych drzewek. Zapobieganie takim sytuacjom pozwoli na przetrwanie wielu gatunkom i zwiększy ich szanse na przeżycie.

Czy życie zwierząt jest tego warte?

Rezygnując z zakupu przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków również wspomoże przetrwanie tych zwierząt. Kiedy na dany towar nie ma popytu, sprzedawca bardzo często rezygnuje z jego sprzedaży. To samo tyczy się kłusowników i towarów z zagrożonych gatunków. Przed zakupem warto zadać sobie pytanie, czy ta torebka z prawdziwej skóry lub futro z rysia są warte życia zwierzęcia, jego cierpienia i śmierci w strachu tylko dla błachego i pozornego piękna wyrobu.

Wspieraj fundacje

Ostatecznie można również przekazać 1% podatku na rzecz publicznej fundacji, która zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków. Aby to zrobić składając rozliczenie PIT za dany rok, należy poprawnie uzupełnić odpowiednie rubryki. Podatnik niczego nie straci, a zagrożone gatunki mogą zyskać drugą szansę na lepsze życie.

Przy współpracy z firmą Lemitor oferującą pomiar zanieczyszczeń powietrza.