grzyby

Jesienne grzybobranie, a ochrona środowiska.

Zasadniczo grzybiarze – podobnie zresztą jak wędkarze dzielą się na dwie grupy – tych, co to idą na grzyby oraz tych, co idą po grzyby. Różnica pomiędzy grupami jest taka, że celem tych pierwszych jest nader wszystko ukojenie stresów poprzez poranne jesienne spacery, zaś tych drugich – łup w postaci grzybów. W efekcie w okresie wczesnej jesieni poziom zaśmiecenia polskich lasów wzrasta. Statystyki mówią, iż w sezonie maj-październik odnotowuje się wzrost zaśmiecenia w lasach o blisko 30%. Nie bez znaczenia są także wakacyjne wojaże młodzieży – wszelkie ogniska i imprezy na łonie natury, których skutkiem są pozostałości w postaci puszek, butelek i wielu innych. Wracając jednak do grzybów – warto wiedzieć, iż ochrona środowiska nie polega wyłącznie na zaśmiecaniu terenów, ale także na dostosowaniu się do obowiązujących przepisów. Jednym z nich jest ochrona poszczególnych gatunków grzybów o której wie niewielu. W dzisiejszym tekście postaram się przybliżyć to zagadnienie.

Chrońmy grzyby!

Ochrona gatunkowa grzybów to zupełnie to samo co analogiczna – ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Innymi słowy jest to prawne zabezpieczenie rzadkich gatunków dziko rosnących grzybów które zagrożone są wyginięciem. To złożone zagadnienie obejmuje również porosty, które naukowo zaliczane są do grzybów. Należy podkreślić, iż nasz kraj jest pionierem w temacie ochrony gatunkowej grzybów. W 1983 jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy prawne regulacje dotyczące ochrony aż 21 gatunków. Ale skoro o regulacjach prawnych mowa – warto przybliżyć również ten – nieco złożony temat.

grzyb

Grzyby, ochrona środowiska i prawo.

Podstawą prawną regulującą szczegółowe przepisy dotyczące ochrony grzybów jest Rozporządzenie Ministra Środowiska. Znajdziemy w nim wspomnianą listę 21 gatunków objętych ochroną. Pod względem prawnym gatunki te dzielą się na następujące rodzaje :

– ochrona ścisła – całkowita
– ochrona częściowa
– ochrona częściowa z możliwością pozyskiwania
– ochrona wymagająca ustalenia stref ochronnych oraz określenia ich stanowisk

W przypadkach regulacji prawnej dotyczącej ochrony poszczególnych gatunków mamy do czynienia z odgórnie ustalonymi zakazami.
Oto podstawowe :

– zakaz umyślnego niszczenia
– zakaz umyślnego zrywania, lub uszkadzania
– zakaz niszczenia siedlisk
– zakaz pozyskiwania oraz zbioru
– zakaz umyślnego przemieszczania w środowisku przyrodniczym
– zakaz umyślnego wprowadzana na tereny przyrodnicze

Podsumowanie.

Listę grzybów objętych ochroną gatunkową można znaleźć w powyższym rozporządzeniu. Warto się z nią zapoznać, gdyż często większość grzybiarzy zrywa określone gatunki nie zdając sobie sprawy z troski o ich przetrwanie. Jakich kar możemy się spodziewać w przypadku złamania przepisów? Jeśli ktoś zbiera grzyby w miejscu niedozwolonym może liczyć na mandat w wysokości 250zł. To oczywiście kara, która jest rzadko nakładana, natomiast kara dotycząca wspomnianych powyżej gatunków chronionych może wynieść nawet 5.000zł, a w najsurowszych przypadkach – ograniczenie wolności do lat 2. Pozostaje mieć nadzieję, że gatunki objęte ochroną przetrwają, a grzybiarze łamiący regulamin srogo odczują karę na własnej skórze.