żywność

Co to są puste kalorie?

Kiedy jemy, dostarczamy organizmowi energii potrzebnej do życia. Jednak oprócz energii, nasze ciało potrzebuje też innych składników, potrzebnych do regeneracji i budowy nowych komórek. Niektóre pokarmy dostarczają tych odżywczych substancji więcej, inne mniej a jeszcze inne – wcale.

Co jest potrzebne do życia?

Ludzkie ciało, żeby funkcjonowało jak dobrze działająca maszyna, musi być odpowiednio odżywione. Jedząc, powinniśmy dbać o to, by na naszym talerzu znajdowała się odpowiednia kompozycja pełnowartościowych białek, zdrowych tłuszczy i odżywczych złożonych węglowodanów, bogatych w pełen zbiór witamin i mikroelementów. Dopiero zbilansowana dieta, w której nie brakuje żadnych ważnych substancji może zapewnić organizmowi zdrowie i możliwość właściwego funkcjonowania. Niekiedy jednak zdarza się, że nawet osoby spożywające zbyt dużą ilość energii zawartej w kaloriach, cierpiące na nadwagę lub otyłość są chore lub niedożywione. Ten paradoks wynika ze spożywania tak zwanych pustych kalorii, czyli pożywienia, które poza dużym ładunkiem energetycznym ma bardzo małą lub znikomą wartość odżywczą.

Rafinowane do cna

Największa pułapką współczesnej diety jest rafinowane, skrajnie przetworzone jedzenie. Pełne, wartościowe ziarna zbóż, w procesie rafinowania zostają pozbawione swojej cennej otoczki, przez co stają się miękkie, białe i zupełnie jałowe. Przemysł spożywczy rafinuje biały cukier oraz oleje roślinne i margaryny, całkowicie usuwając z nich wszystkie potrzebne do życia składniki. Produkty takie są pozbawione witamin, minerałów i błonnika a dodatkowo, przez swoją nienaturalną, skrajnie oczyszczoną formę wywierają fatalny wpływ na gospodarkę insulinową całego ciała. Rafinowane tłuszcze z kolei tracą swoje unikalne właściwości, zamieniając się w szkodliwe, rakotwórcze tłuszcze trans. To wszystko wpływa na fakt, że nawet przy ogromnym spożyciu przetworzonej żywności, nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb naszego ciała – wyjaśnia Anna Mruk, dietetyk z Krakowa. Niedożywiony mimo nadwagi organizm domaga się wciąż więcej i więcej jedzenia, by wyrównać ilością niedobory jakościowe. Prowadzi to nie tylko do otyłości, ale także do groźnych chorób metabolicznych takich jak cukrzyca czy insulinooporność.

Kaloryczne pułapki

Puste kalorie to nie tylko przetworzona, rafinowana żywność. Nawet dbając o dietę, jedząc świeże warzywa i produkty z pełnego przemiału, popełniamy drobne grzeszki dietetyczne, fatalnie wpływające na naszą wagę i samopoczucie Najgorszym wrogiem zdrowej diety są słodycze i słodkie, gazowane napoje. Te produkty nie zawierają niemal żadnych substancji odżywczych, a dodatkowo często zawierają dodatki sztucznych barwników, konserwantów i słodzików, które szkodzą naszemu zdrowiu. Tak samo popularne soki w kartonach, uchodzące za zdrowe są także źródłem kalorii a nie posiadają wielu wartości odżywczych. Te produkty spożywamy zawsze niejako „przy okazji” nie zawsze rejestrując, ile kalorii zjedliśmy w ten sposób. Tak samo groźnym, a niepozornym źródłem niepotrzebnych, pustych kalorii jest alkohol. Każdy rodzaj alkoholu to bardzo duża dawka kalorii a dodatkowo napoje alkoholowe mają właściwości pobudzające dodatkowo apetyt.