butla plastikowa

Picie wody w plastikowych butelkach – czy to bezpieczne?

Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, że picie wody w plastikowych butelkach jest szkodliwe. Niektóre badania potwierdzają, że rzeczywiście z plastiku (zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur) uwalniane są do wody niebezpieczne dla zdrowia substancje. Co zatem zrobić z faktem, że w większości sklepów znajdziemy jedynie wodę w plastikowych butelkach? Czy powinniśmy po nią sięgać bez obaw o nasze zdrowie?

Woda w plastikowych butelkach – o co tu chodzi?

W plastiku zawartych jest wiele substancji, które wykazują negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Zaliczamy do nich między innymi:

  • antymon,
  • aldehydy,
  • ftalany.

Ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego mogą przyczyniać się do zachorowań na astmę (zwłaszcza u osób bardzo młodych), regularny kontakt z nimi może również negatywnie wpływać na kondycję układu nerwowego. Antymon, który może przenikać z butelki plastikowej do wody w dużych dawkach jest dla człowieka śmiertelny. Nie zatrzymają go nawet fachowe analizy wody. Jego mniejsze ilości uszkadzają układ krwionośny i oddechowy. Jego wpływ na układ nerwowy często skutkuje obniżeniem nastroju, a nawet depresją. Antymon przyczynia się ponadto do uszkodzenia wątroby. Za sprawą aldehydów możemy odczuwać bóle głowy, nudności, charakterystyczne dla spożycia tej substancji są również wymioty.

plastikowe butelki

Dlaczego butelki z plastiku zostały dopuszczone do użytku?

Można zadać sobie pytanie dlaczego plastikowe butelki zawierające niebezpieczne związki chemiczne zostały dopuszczone do użytku? Otóż nie są one tak szkodliwe jak mogłoby się nam na początku wydawać. Butelka z plastiku, która przechowywana jest w normalnych warunkach nie stwarza wielkiego ryzyka. Jest ona przebadana pod kątem bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością. Problem zaczyna się dopiero wówczas, kiedy nasza butelka zostanie poddana działaniu wysokich temperatur. Wówczas wszystkie niebezpieczne związki chemiczne mają duże szanse przedostać się do wody. Niebezpieczne jest również powtórne wykorzystywanie takiej butelki.

Co zamiast plastikowych butelek?

Choć butelki z plastiku, o ile są użytkowane w normalnych warunkach prawdopodobnie nie pogorszą stanu naszego zdrowia, nie warto ryzykować. Jednocześnie nie ma sensu wpadać w panikę. Jeżeli w danym momencie nie mamy innej możliwości – sięgnijmy bo wodę w plastikowym opakowaniu. Odwodnienie jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu niż śladowe ilości toksycznych substancji. Starajmy się jednak wybierać butelki, które wykonane są z twardszego i grubszego tworzywa – uchodzą one za bezpieczniejsze.

Woda z butelkiCiekawym pomysłem jest również kupowanie butelek z filtrem, które wykonane są z bezpiecznego tworzywa. Możemy używać ich wielokrotnie bez obaw o efekty uboczne typowe dla zwykłych plastikowych butelek. Zdecydowanie najbardziej polecane są jednak butelki szklane. W wielu supermarketach można już dostać wodę w takich butelkach. Ich wadą jest jednak duży ciężar i ryzyko stłuczenia, a co się z tym wiąże – mniejszy komfort użytkowania. Wybór jednak należy do nas.