Gdy zawodzi serce

Jak wiadomo usytuowane jest w środku klatki piersiowej w tzw. „worku osierdziowym”. Zwykło się mówić, że umiejscowione jest po lewej stronie ciała, ponieważ ustępuje mu miejsca płuco lewe. Serce odpowiada na wszystkie ludzkie stany emocjonalne przykładowo kiedy denerwujemy się, płaczemy, obawiamy się czy wpadamy w euforię, bije ono coraz szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim tkankom tlenu, dlatego uważa się je za symbol naszych uczuć.

Niepokojące objawy choroby serca

Objawy chorób sercowych mogą pojawić się niespodziewanie lub powoli nawarstwiać się przez dłuższy czas. Schorzenia serca są tymi, które w większości przypadków powodujemy osobiście poprzez zbyt dużo stresu, których najlepiej unikać, niewłaściwą dietę, przeważnie skutkującą wysokim poziomem cholesterolu we krwi, także powodujących nieprawidłowej pracy serca. Od zawsze wiadomo, że bardzo szkodliwe używki jak alkohol czy papierosy również istotnie przyczyniają się do rozwoju chorób najważniejszego ludzkiego mięśnia.

Serce jest organem działającym najciężej ze wszystkich mięśni naszego organizmu i w ogóle nie odpoczywającym w odróżnieniu do pozostałych. Bardzo często zawodzi nas rozmaitymi wadami i chorobami, przeważnie gdy osobiście znacznie przyczyniamy się do ich występowania nadużywając używek czy jedząc nieodpowiednie dla zdrowia jedzenie. Co przyczynia się do choroby serca i jakie oznaki mogą wskazywać na chorobę?

Jeżeli zauważymy objawy, które mogą podpowiadać o możliwej chorobie mięśnia sercowego, musimy szybko udać się do specjalisty kardiologa. Po czterdziestce zaleca się kontrolę co roku. Lekarz podczas takiego spotkania rzecz jasna osłuchuje serce przez stetoskop oraz sprawdza tętno. Jeśli serce pracuje dobrze, to puls to około 70 uderzeń na minutę.

Powodami zawału serca są zazwyczaj: wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, długotrwały stres, wysoki poziom cukru we krwi, palenie papierosów, depresja, otyłość, brak regularnego ruchu, alkohol, wiek.

Można to zmienić i zadbać o to, by serce długo i dobrze nam służyło. Podstawą jest absolutne zrezygnowanie z nałogów jak palenie. Daj swojemu sercu regularny, jednak lekki wysiłek fizyczny. Ważne jest aby dotleniać serce, np. poprzez bieganie, które pomagają obniżyć stres. Bardzo istotne jest właściwe jedzenie.

Sport, np. bieganie, to znakomity sposób, by zadbać o swoje serce i utrzymać je w dobrej formie
Sport, np. bieganie, to znakomity sposób, by zadbać o swoje serce i utrzymać je w dobrej formie

Na te objawy uważaj!

Uczucie duszności związane ze schorzeniami serca mogą mieć miejsce nawet po małym wysiłku albo podczas spoczynku. Zdarza się że występują nieoczekiwanie, bez konkretnej przyczyny, mówi kardiolog Zenon Lasocki z kardio-med.pl.

Zmęczenie wynika z osłabienia mięśnia sercowego, nie tłoczącego odpowiedniej ilości krwi potrzebnej do odżywienia komórek w organizmie. Zazwyczaj osoba chora na serce czuje się znakomicie rano, a fatyga nieoczekiwanie następuje w ciągu dnia.

Omdlenia mają miejsce gdy serce nie dostarcza do mózgu odpowiedniej ilości krwi zawierającej tlen. Po czasie około 10 sekund tego rodzaju braku dotlenienia następuje omdlenie. Przeważnie jego przyczyną związanym z sercem jest arytmia tzn. serce bije za wolno (poniżej 60 razy na minutę) lub zbyt szybko (szybciej niż 100 razy na minutę). W skutek tego krew nie dopływa w odpowiednim czasie do mózgu.

Kołatanie serca czyli silne i bardzo przyspieszone uderzenia, co oznacza pojawienie się zbyt szybkiego, dodatkowego skurczu mięśnia sercowego. Po nim chora osoba czuje nieprzyjemny skurcz, wynikający z konieczności nadgonienia i wyrównania pracy przez serce. Najgorsze są sytuacje trwające dłużej niż 2-3 minuty, podczas których serce szybko bije, a nie ma wysiłku fizycznego. Tego typu atakom przeważnie towarzyszy mocny ból w klatce piersiowej i/lub zasłabnięcie.

Obrzęki, które znaleźć można na kończynach dolnych, wokół kostek, w dolnej części naszego tułowia albo na klatce piersiowej mają zwykle związek ze złą pracą serca. Takie, które powstają w okolicach brzucha i na kończynach dolnych najczęściej świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.

Sina skóra pojawia się na całej skórze, ustach, paznokciach, zazwyczaj kiedy temperatura jest wysoka. Najczęściej wskazuje ona na problemy z sercem.

Kłucie w klatce piersiowej, często w postaci „dusznicy bolesnej”, ma początek po środku klatki piersiowej, towarzyszy mu duszenie. Może on promieniować aż do okolic ramion i głowy. Czas jego trwania to przeważnie mniej niż kwadrans, a jeśli zauważymy, że występuje dłużej niż ten czas – możliwy jest zawał serca. Dusznica przeważnie pojawia się w czasie wysiłku lub podczas nerwowej sytuacji, a stępuje gdy odpoczniemy.